Grupa Panini

Grupa Panini: Historia i tło

Panini zostało założone w 1961 roku wraz z wydaniem swojej pierwszej kolekcji Calciatori/Zawodników piłkarskich. Założyciele, bracia Panini, od 1945 roku mieli otwarte stoisko z prasą na Corso Duomo w Modenie, a w roku 1954 otworzyli Biuro dystrybucji prasy braci Panini. 

Firma pozostawała pod kontrolą rodziny Panini i rosła aż osiągnęła roczny obrót wynoszący ponad 100 miliardów lirów.

W 1988 firma zostala sprzedana Maxwell Group, która dokonala szeregu zmian w zarzadzie wprowadzajac menadzerów z innych krajów. Po latach trudnosci finansowych Panini zostalo w 1992 roku kupione przez Bain Gallo Cuneo i De Agostini. Wystarczyly dwa lata skrupulatnego zarzadzania, by firma odzyskala swój dawny blask. Panini dolaczylo nastepnie do Marvel Entertainment Group. Kierownictwo, na którego czele stal Aldo H. Sallustro, nie zostalo jednak zmienione, podobnie jak centrala firmy, która pozostala we Włoszech.

8 pazdziernika 1999 roku Panini zostało kupione przez kierownictwo firmy oraz nalezącą do Vittorio Merloni firme Fineldo SpA, włoski konglomerat wytwarzajacy produkty na rynek masowy i finansujacy różne przedsięwzięcia biznesowe.

Niedawno Panini nabylo firme World Foot Center, która zajmuje sie dystrybucją i promocją towarów związanych z pilką nozną zarówno dla klubów, jak i narodowej reprezentacji Francji. Kupiło także większosciowy pakiet akcji w DigitalSoccer Project, firmie rozwijającej rewolucyjne oprogramowanie dla sektora sportowego. Podjęło też decyzję o sprzedaży produkcji papieru samoprzylepnego, za którą odpowiadal dział Adespan, firmie Avery Dennison, światowemu liderowi tej branży.

Panini Group jest mającym siedzibę w Modenie (Wlochy) oraz przedstawicielstwa na wszystkich najważniejszych rynkach Europy oraz Chile i Brazylii, światowym liderem na rynku naklejek, czwartym najwiekszym wydawcą dla dzieci w Europie, wiodącym dostawcą komiksów dla ksiegarń we Włoszech, oraz szybko rozwijającym sie wydawcą na rynku multimediów.

Więcej informacji na ten temat uzyskać mozna pod adresem www.paninigroup.com